obs​!​04 Making A Meal With Marlo Eggplant

by Marlo Eggplant

/
1.
08:22
2.
3.
03:04
4.
02:43
5.
02:37

about

Vaření je paráda. Rád vařím, spousta lidí ráda vaří. Zvuková experimentátorka z USA Marlo Eggplant taky ráda vaří a ještě raděj vytváří zajímavý zvuky. Není proto divu, že spojila tyhle dvě záliby dohromady a nahrála tenhle parádní soundtrack pro vaření nedělního oběda.
A proto, že i ve vaření jsou lepší čerstvý věci a ne polotovary a strojově vyrobený chemický dochucovadla, i tohle album je v poctivé ruční práci. Kompletně ručně dělaná edice 14ti kousků. Každej kousek vyráběn s poctivostí, stejně jako kynutý knedlíky.

Cooking is great. I llike to cook, lots of people like to cook. Sound experimentalist Marlo Eggplant from USA also like to cook and also like to make interesting sounds. No wonder, that she puts these two hobbies together and prepared this great soundtrack for cooking of sunday lunch.
And same as in cooking it's better to use fresh stuff, not just all the machine-made and chemically prepared stuff, also this album is a piece of fresh hand work. Completely hand made edition of 14 copies only! Each piece made with the honesty, same as leavened dumplings.

credits

released April 30, 2012

tags

license